Türkap Hakkında

Derneğimiz; 22 Kasım 2000 tarihinde Sayın Vural ÖGER'in başkanlığında kurulmuştur. Kuruluş amacı sektörü bir araya getirmek, sektör sorunlarına ortak çözümler üretmek, sektörü geliştirmek, yurt içi ve yurt dışı platformlarda tanıtımını sağlamaktır. Bu bağlamda 26 Ocak 2001 tarihinde Avrupa Kaplıcalar Federasyonu (ESPA)'ya üye olma kararı almıştır.

8 Temmuz 2002 tarihinde, aynı amacı güden dernek ve kuruluşlara üye olabilmek ve dernek ünvanını değiştirmek için toplanan olağanüstü kurulda, dernek ünvanı Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği olarak değiştirilmiştir.

Sayın Vural ÖGER'in ardından sırasıyla başkanlık görevine gelen Prof. Dr. M.Zeki KARAGÜLLE ve Sayın Köksal KÖSE zamanında çok başarılı çalışmalara imza atılmıştır. Bu dönemde dernek üye sayısı arttırılmış, sektörün sorunları masaya yatırılarak çözüm önerileri oluşturulmuş ve devletin ilgili kurumlarına arz edilmiştir.

Sektör ile ilgili bilimsel çalışmalar desteklenmiş, kurslar, sempozyumlar, çalıştaylar ve konfreler düzenlenmiştir. Yurt içi ve yurt dışı fuar vb. organizasyonlara katılım sağlanarak sektör tanıtımına katkı sağlanmıştır. Sektörün ihtiyaç duyduğu mevzuat ile ilgili çalışmalara bizzat katılmak suretiyle yetkilililerle ortak çalışmalar yapılmıştır.

25 Şubat 2022 tarihinde yapılan genel kurulda Dr. Ilgaz NACAKOĞLU başkanlık görevine getirilmiş ve sektördeki gelişmeler ve dünyada yükselen trendlere uyum sağlamak amacıyla dernek ünvanı Turizm Kaplıca ve Klinik Kür Merkezleri Derneği olarak güncellenmiştir. Burada amaç, klasik kaplıca uygulamaları yanında kaplıcanın tıbbi etkilerine ve özellikle rehabilitasyon niteliklerine vurgu yapmak ve sektörün buy yöne gelişimine katkı sağlamaktır. Ayrıca dernek bünyesinde bir Yüksek İstişare Kurulu oluşturulmuştur,

Kaplıca, kür ve rehabilitasyon tesislerimizin standartlarını yükseltmek, mevzuata ilişkin sorunları çözmede destek olmak, sektörü ve ülkemizi düynanın tanınır ve tercih edilir destinasyonu haline getirmek için çabalarımız sürmektedir.

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

Adres

Tuzla Termal Tesisleri Atatürk Mah.
Şifalı Sular Sok. No: 5
İçmeler / Tuzla / İstanbul

Telefon

Başkan Ilgaz Nacakoğlu
0535 392 60 74